Jest to jeden ze sposobów na to, aby uzyskać wałki oraz walce w pełni przystosowane do całego procesu produkcji. Wałki poliuretanowe są elementami, które znajdziemy w parkach maszynowych firm produkcyjnych pochodzących z różnych branż. Jednakże, niezależnie od branży, elementy te trzeba regularnie poddawać ocenie ich stanu technicznego, można też wykonywać systematyczne pomiary zużycia danego elementu, które pozwalają precyzyjnie oszacować, czy trzeba przeprowadzać proces naprawy i regeneracji danego elementu, czy można zaplanować go w czasie na kolejne miesiące.

W taki sposób jesteśmy w stanie skutecznie zapobiegać awarii, a więc nie doprowadzamy do sytuacji, kiedy awaria powoduje przestój produkcji, a wszyscy nagle są zaskoczeni faktem, że coś, co pozostaje w regularnej eksploatacji i nie było od dawna serwisowane- nagle się zepsuło.

 

Warto wiedzieć, że proces regeneracji to nie tylko przegląd pod kątem sprawdzenia czopów oraz rdzeni. Aby zadbać o dany element konieczne może się okazać szlifowanie jego powierzchni, co pozwala nadać mu odpowiedni, pożądany kształt. Istnieją również różne typy mieszanek, na bazie których wykonywane są powłoki. Obok mieszanek poliuretanowych znajdziemy również mieszanki gumowe, natryskiwane powłoki metaliczne, a także rozwiązania kompozytowe.

 

Jakie właściwości może mieć mieszanka poliuretanowa?

 

Można stworzyć mieszankę, która będzie wykonana z miękkich poliuretanów, ale i taką, która wykorzysta twarde poliuretany, na przykład dedykowane do pras drukarskich. Stworzone mieszanki mogą być odporne na bardzo duże obciążenia, mogą mieć stałą chropowatość lub też doskonale opierać się działaniu kwasów. Mogą również mieć właściwości antystatyczne lub być dedykowane do kontaktu z żywnością. Dobór parametrów takiej mieszanki powinien być podyktowany potrzebami danego przedsiębiorstwa oraz specyfiką samej produkcji. Właściwe dobranie mieszanki może sprawić, że produkcja będzie wydajniejsza, a kolejna naprawa i regeneracja będą mogły zostać mocno odłożone w czasie na kolejne lata.