Budowa domu szkieletowego stanowi alternatywę dla domów murowanych. Technologia murowania budynków jest w naszym kraju najczęściej wybieranym i najpopularniejszym sposobem wznoszenia budynków mieszkalnych. Z kolei technologia domów kanadyjskich jest po części czymś nowym, gdyż warto podkreślić, że obecnie według wytycznych tej technologii stawiane są budynki solidnie ocieplone i wydajne energetycznie. Tymczasem w naszym kraju domy drewniane ciągle jeszcze kojarzą się z prostymi, niewielkimi domami z bala, w których naprawdę trudno było o komfort termiczny, nie mówiąc już o żadnej energooszczędności.

Tymczasem zalety budowy domu szkieletowego są naprawdę bardzo duże, stąd też popularność tej technologii powoli i systematycznie wzrasta. Warto bowiem podkreślić, że naprawdę dobrze sprawdza się ona w praktyce. Jak wygląda budowa domu szkieletowego i dlaczego warto takie domy budować?

Koszty i czas budowy po stronie inwestora

Te dwa aspekty są tymi najczęściej wymienianymi jeśli chodzi o zalety domów szkieletowych. Budynki w tej technologii stawia się znacznie szybciej od domów murowanych, co wynika z charakteru prac koniecznych do przeprowadzenia. W przypadku budynku szkieletowego pierwszą i tak naprawdę jedyną pracą konieczną z prac mokrych jest wylewanie fundamentów. Należy to wykonać w czasie, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. Wszystkie pozostałe prace można tak naprawdę wykonywać przez cały rok. Domy w technologii szkieletowej wykonuje się stosunkowo szybko ze względu na to, że wiele elementów konstrukcyjnych może zostać prefabrykowanych jeszcze zanim pojawią się na placu budowy.

Krótszy czas budowy przekłada się na niższe koszty inwestycji. Niższe koszty wynikają także z innych cen materiałów, które są potrzebne do budowy. Realizacją projektu budowy domu szkieletowego może się zająć ekipa ze strony internetowej drewdom.com.

Domy szkieletowe można w dość łatwy sposób modyfikować

Sprawdzając największe zalety budowy domu szkieletowego na pewno warto zaznaczyć, że sam budulec w przypadku takiej inwestycji jest ekologiczny i jak najbardziej przyjazny dla człowieka stwarzając tym samym odpowiedni mikroklimat w budynku. Dodatkowo, prostota, która wynika z szybkiego i stosunkowo prostego wznoszenia takiego budynku sprawia, że jest go też dość łatwo modyfikować w razie konieczności. Można wykonywać dobudówki, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, a także można wprowadzać modyfikacje w już zamieszkałym domu.

A co z ciepłem wewnątrz takiego domu?

Stosując się do jakże ważnych wytycznych związanych z tą technologią- szczególnie tych związanych z wykonaniem odpowiedniej warstwy izolacyjnej- można uzyskać ciepły budynek, w przypadku którego współczynniki przenikania ciepła będą zadowalające. Tym samym, domy szkieletowe mogą być tak samo ciepłe jak budynki murowane, co również można zaliczyć do zalet tej technologii.