Okres zimowy to prawdziwe utrapienie dla kierowców. Problemem są nie tylko trudne warunki drogowe, ale również różnego rodzaju awarie samochodu. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Sprawdź, jak dbać o samochód zimą i ciesz się bezpieczną oraz komfortową jazdą w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach!

Jak dbać o samochód zimą? Zwróć uwagę na akumulator i poziom płynów!

Akumulator to jeden z tych podzespołów samochodowych, które są najbardziej narażone na ekstremalnie niskie temperatury. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak dbać o samochód zimą, powinieneś przede wszystkim regularnie sprawdzać jego stan i unikać długotrwałego rozładowywania. Staraj się także nie uruchamiać silnika oraz świateł w trakcie dłuższego postoju, a jeżeli sporadycznie korzystasz z auta, schowaj akumulator do ciepłego pomieszczenia.

Równie istotną kwestią w kontekście tego, jak dbać o samochód zimą, jest sprawdzanie stanu płynów eksploatacyjnych. Po pierwsze, zwróć uwagę, czy poziom płynu do spryskiwaczy, chłodzącego i hamulcowego, a także oleju silnikowego jest na odpowiednim poziomie. Po drugie, korzystaj wyłącznie z produktów dedykowanych warunkom zimowym, które są odporne na negatywny wpływ niskich temperatur.

Inne sposoby dbania o samochód w okresie zimowym

Jak dbać o samochód zimą? Akumulator i płyny eksploatacyjne to nie wszystko. Pamiętaj również o:

  • utrzymywaniu czystości karoserii – częste mycie samochodu (najlepiej w myjni bezdotykowej) pozwoli usuwać błogo, sól drogową oraz inne zanieczyszczenia, które mogłyby stanowić źródło korozji;
  • nakładaniu na karoserię wosku ochronnego – dzięki niemu dodatkowo zabezpieczysz karoserię i zyskasz pewność, że jej stan pozostanie jak najlepszy również po sezonie zimowym;
  • sprawdzaniu systemu ogrzewania oraz wentylacji – dzięki temu zyskasz komfort jazdy, a także unikniesz dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą;
  • wymianie opon na zimowe – to kluczowa kwestia, o której pamięta większość kierowców i dzięki której zyskasz lepszą przyczepność na zaśnieżonych oraz zlodowaconych drogach.

Warto również zainwestować w odpowiednią folię ochronną na szyby samochodowe, dzięki której unikniesz ich zamrożenia. Dobrą praktyką jest też zaopatrzenie auta w niezbędne akcesoria, takie jak zmiotka, skrobaczka do szyb czy specjalny odmrażacz do zamków. Jeżeli to możliwe, przechowuj pojazd w garażu – dzięki temu unikniesz problemów, jakie niesie za sobą zimowa aura.

Wiesz już, jak dbać o samochód zimą. Dzięki powyższym poradom unikniesz uszkodzenia pojazdu. Jeżeli jednak stan Twojego auta nie jest najlepszy, warto pomyśleć o zmianie. Salon samochodowy w Łodzi spod szyldu Toyoty zaoferuje Ci zarówno nowe, jak i używane modele, dzięki którym zyskasz komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach – również tych zimowych. Więcej informacji, a także pełną ofertę i dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej salonu – toyotalodz.com.pl.