Kosmetyka samochodowa  – car spa

Kosmetyka samochodowa jest obecnie na tak zwanym topie. Z biegiem lat dbanie o swój samochód stało się po prostu modne. Chociaż tak naprawdę nie o modę tutaj chodzi, ponieważ wszelkie czynności związane z autodetailingiem pełnią dużo ważniejszą rolę. Odpowiednio zadbane auto poza walorami estetycznymi narażone jest na mniejszą ilość usterek i dłuższy czas eksploatacji niektórych podzespołów. Ponadto samochód mniej traci na wartości, np. w momencie sprzedaży w przeciwieństwie do tego mocno zaniedbanego. Kierowcy przywiązują ogromną wagę nie tylko do wyglądu zewnętrznego, ale równie istotny pozostaje komfort wewnątrz samochodu. Dlatego najczęściej w soboty zauważyć można, jakie spa serwują właściciele swoim autom od wietrzenia wycieraczek aż po solidną konserwację silnika.

 

Samochodowe kosmetyki – aktywna piana

Do wszelkich czynności związanych z fachową pielęgnacją różnych elementów samochodu niezbędne są profesjonalne kosmetyki o specjalnym przeznaczeniu. Jednym z nich jest na przykład aktywna piana. Jest to specjalny silnie skoncentrowany środek o bardzo bogatym składzie substancji aktywnych, dzięki którym pozostaje bezwzględny dla brudu. Zastosowanie piany idealnie sprawdza sie podczas czyszczenia karoserii, jak również elementów wykonanych z innych materiałów, takich jak na przykład plastik. Ze względu na swoją skuteczność usuwania nawet najtrudniejszych zabrudzeń stosowana bywa też wewnątrz pojazdu. Kolejną jej zaletą jest możliwość odpowiedniego dla powłoki doboru pH. Bowiem przykładowo dla powierzchni ceramicznych i kwarcowych najbardziej pożądane są kosmetyki o pH neutralnym. Ponadto z produktów dostępnych w dziale kosmetyka samochodowa możemy wybierać piany zależnie od przeznaczenia. Między innymi są to: piana aktywna do mycia wstępnego, do ciężkich zabrudzeń, dedykowana dla samochodów ciężarowych lub wzbogacona w specjalne woski.

 

Piana aktywna – działanie

 

Piana aktywna ma znacznie lepsze działanie od szamponu. Jej podstawowym zadaniem jest jak najszybsze wniknięcie i rozpuszczenie brudu bez ingerencji i użycia siły człowieka. Odpowiadają za to zawarte w niej środki powierzchniowo czynne (SPC), zwane surfaktantami. Dzielą się one zasadniczo na następujące rodzaje: anionowe, kationowe, niejonowe i amfoteryczne. Ze względu na swoją budowę chemiczną wykazują różne właściwości. Jedną z nich jest detergencja – czyli po prostu usuwanie brudu. SPC składają się z części hydrofilowej i lipofilowej. W procesie mycia zatłuszczonych powierzchni orientują się odpowiednio do wody oraz tłuszczu i w ten sposób odrywają tłuste zabrudzenia od czyszczonej powierzchni. Natomiast wytwarzana dzięki związkom pianotwórczym piana zapobiega ponownemu osadzaniu się brudu. Kolejną funkcją surfaktantów jest obniżenie napięcia powierzchniowego wody, dzięki czemu ciecz łatwiej i szybciej rozpływa się po czyszczonej powierzchni, a ta zostaje lepiej zwilżona.

 

Kosmetyka samochodowa – zalety aktywnej piany

 

Na rynku oczywiście istnieje całe mnóstwo kosmetyków do mycia samochodów. Hurtownie oraz producenci chemii samochodowej, jak na przykład Firma Xpert z Rzeszowa proponują bardzo różne preparaty, o zróżnicowanym składzie i działaniu. Wybór zawsze pozostaje dla klienta. Decydując się natomiast na zakup aktywnej piany warto znać jej plusy. A należą do nich z pewnością następujące zalety:

– Bardzo wysoka skuteczność przy krótkim czasie działania piany w usuwaniu zabrudzeń z lakieru samochodowego.

– Bezdotykowe mycie samochodu, zarówno karoserii, jak również innych elementów.

– Zdolność usuwania trudnych plam pochodzących nawet od olejów przemysłowych czy asfaltu.

– Brak bezpośredniego kontaktu z detergentami dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń aplikujących pianę.

– Zabezpieczenie karoserii na dłuższy czas przed ponownym zabrudzeniem.

– Ochrona powłok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i mikrouszkodzeniami.

 

Ponadto aktywną pianę można z powodzeniem stosować w warunkach domowych z rezultatem podobnym do tego uzyskanego na profesjonalnej myjni samochodowej. I nie jest ona przeznaczona tylko dla samochodów osobowych, ale również innych pojazdów, od motocykli aż po ciężarówki.