Lakierowanie proszkowe w najprostszym opisie polega na nanoszeniu na powierzchnię malowanego detalu (oczyszczoną wcześniej mechanicznie i chemicznie) farby w postaci proszku metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego, dzięki czemu farba przyczepia się do powierzchni detalu.

Następnie elementy z nałożoną warstwą farby umieszcza się w piecu, gdzie w temperaturze ok. 200°C następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Jako nowoczesna metoda pokrywania metali jest ona najefektywniejsza. Mają gwarancję gładkiej powłoki bez spękań, zacieków czy pęcherzyków. Malowanie proszkowe felgi ma funkcję ochronną, antykorozyjną i dekoracyjną. Powłoki charakteryzują się bardzo dobrymi własnościami mechanicznymi i wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych.

Ten sposób malowania zyskuje na popularności. Ceny za malowanie proszkowe są zróżnicowane i zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od tego, co będzie malowane i jaki rodzaj farby będzie wykorzystany. Szczególną zaletą samych farb proszkowych jest możliwość ich zastosowania na każdej metalowej powierzchni, dzięki możliwości pozyskania powłok o różnych stopniach połysku i w szerokiej gamie faktur i struktur, oraz w pełnej kolorystyce RAL.

Kolejnym plusem malowania proszkowego jest fakt, że jest ono ekologiczne. Farby proszkowe są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska, ponieważ w procesie malowania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników. Natomiast w procesie utwardzania powłoki nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Istnieje co najmniej sześć rodzajów farb proszkowych. Mogą dawać różnorodne efekty dekoracyjne, gdyż występują w różnym stopniu połysku (mat, pół-mat, pół-połysk, satyna, połysk) o powierzchni gładkiej lub strukturalnej.

Malowanie proszkowe w podkarpackiem  jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Ekonomicznie patrząc na sprawę, koszty za malowanie proszkowe są porównywalne do malowania tradycyjnymi metodami, mimo iż pierwotnie wydawać by się mogło, że ta nowoczesna forma lakierowania jest zdecydowanie droższa.

https://proszkowe-malowanie.com/