Coraz trudniej we współczesnym świecie jest sobie wyobrazić życie bez samochodu, zwłaszcza jeśli mieszkamy poza miejsce swojego zatrudnienia, lub gdy dojazdy autobusami wymagają przesiadek i są czasochłonne. Sposobem na ułatwienie sobie życia jest kupienie samochodu, wielu z nas decyduje się na zakup już używanego auta ze względu na to, że jest to zakup o wiele atrakcyjniejszy cenowo. Ze względu na duże zainteresowanie samochodami z drugiej ręki, w naszym kraju działa wiele firm zajmujących się skupem używanych samochodów, takich jak – krakow-skup-aut. Jedne firmy prowadzą wyłącznie skup aut, a inne pośredniczą w obrocie nimi, ponieważ nie tylko kupują używane pojazdy, ale także jest sprzedają. Kupując używany samochód należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 

  1. Jazda próbna – zawsze, gdy kupujemy samochód, niezależnie czy jest to nowe auto z salonu, czy używany samochód z komisu, powinniśmy udać się na jazdę próbną, aby się przekonać czy samochód dobrze się nam prowadzi i czy odpowiada naszym potrzebom. Nawet jeśli auto podoba się nam wizualnie, ale źle się nam nim jeździ, to powinnyśmy zrezygnować z zakupu i poszukać czegoś innego, co będzie lepiej pasowało do naszego stylu jazdy.
  2. Stan techniczny – kupując samochód, niezależnie czy to bezpośrednio od poprzedniego właściciela, czy z komisu należy koniecznie zajrzeć pod maskę, wsłuchać się w pracę silnika, uważnie obejrzeć karoserię, a najlepiej byłoby zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na mechanice samochodowej i potrafi ocenić stan techniczny samochodu.
  3. Formalności – kupując używany samochód należy także upewnić się, że osoba go sprzedająca ma do tego prawo, czyli jest właścicielem pojazdu i czy posiada wszystkie potrzebne dokumenty związane z jego sprzedażą. Konieczne będzie także spisanie umowy kupna – sprzedaży. Warto w tym miejscu dodać, że taka umowa jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, od której konieczne będzie odprowadzenie podatku.
  4. Po zakupie należy wymienić płyny hamulcowy, do spryskiwaczy czy wszelkie oleje, nawet jeśli poprzedni właściciel zarzeka się, że były niedawno wymieniane i tak profilaktycznie należy to zrobić. Podobnie ze względów bezpieczeństwa należy także wymienić klocki hamulcowe i inne elementy samochodu, które ulegają zużyciu na skutek eksploatacji, a które mogą powodować zagrożenie na drodze. Chcąc mieć pewność, że samochód jest w pełni bezpieczny należy pamiętać wymianie tych elementów na nowe, bowiem może to ocalić na zdrowie i życie.