Serwis samochodowy od wewnątrz 

Serwis samochodowy lub inaczej warsztat samochodowy to miejsce, które przede wszystkim powinno budzić zaufanie właścicieli pojazdów. A na takowe zawierzenie trzeba sobie zasłużyć. Niemałe znaczenie dla klientów warsztatu ma na pewno jego wyposażenie, na które składa się profesjonalny sprzęt typowo diagnostyczny jak również nowoczesne narzędzia techniczne. I równie ważnym czynnikiem budującym renomę serwisu pozostaje sam mechanik. Stanowi on można by rzec ogniwo łączące warsztat samochodowy z klientem. Każdy z nas ma przecież wybranego tak zwanego „swojego” fachowca w różnych dziedzinach: swojego lekarza, swojego fryzjera, a kierowcy często polecają znajomym swojego sprawdzonego mechanika. 

Jeszcze kilka lat temu mechanika samochodowa w naszym kraju swoim zaawansowaniem znacznie odbiegała od poziomu Europy Zachodniej. Ówcześnie jednak z naszego rozwoju możemy być dumni. Dzisiaj dobry serwis samochodowy to nowa lepsza jakość, to nowoczesne oprzyrządowanie oraz wszechstronnie wyszkoleni pracownicy. 

Dobry mechanik samochodowy czyli jaki? 

Dobry mechanik samochodowy to prawdziwy profesjonalista. Fachowiec od naprawy pojazdów to nie tylko pasjonat motoryzacji. Powinien on posiadać przede wszystkim odpowiednie wykształcenie oraz specjalistyczną wiedzę. Ponadto bardzo istotne są też jego umiejętności i doświadczenie. Co więcej w zawodzie tym wymagane jest systematyczne doszkalanie ze względu na stale postępujący rozwój nauki i techniki, a także coraz bardziej nowoczesne wyposażenie aut. Kolejnymi niezwykle ważnymi cechami mechanika powinny być sumienność i uczciwość. A na taką liczą w szczególności kierowcy, którzy niekoniecznie znają się na wnętrznościach swoich czterech kółek. I nie chodzi tutaj tylko o fakt ograniczenia zbędnych kosztów, ale głównie o bezpieczeństwo podróżujących. Należy dodać jeszcze fakt, iż klienci lubią być obsłużeni terminowo, w sposób kulturalny i z szacunkiem. 

Porady mechaników z serwisu samochodowego 

Oto kilka porad zaczerpniętych z rozmów z profesjonalnymi i doświadczonymi mechanikami, czyli wskazówki wprost z serwisów samochodowych

Geometria kół Ustawienie geometrii zdecydowanie poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czynność ta jest niezbędna na pewno po wymianie podstawowych elementów zawieszenia. Ponadto zaproszenie do warsztatu stanowi nierównomiernie zużyty bieżnik opon, kolizja czy też uszkodzenie koła. Kolejne niepokojące objawy to podatność pojazdu na tzw. „ściąganie”, niechęć do skrętu lub kierownica skręcona podczas jazdy na wprost. 

Hamulce Producent tarcz hamulcowych na wyrobie określa ich grubość jako minimalną, zatem kiedy zauważymy spadek poniżej zalecanej wartości należy je wymienić. Podobnie kiedy spostrzeżemy, że uległy skrzywieniu albo korozji. Na stan tarcz negatywny wpływ mają też zbytnio zużyte klocki hamulcowe. Raz na 10000km zalecana jest kontrola poziomu i jakości płynu hamulcowego. 

Amortyzatory Elementy te mają bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto kontrolować w serwisie ich stan. Części uszkodzone i skorodowane bezwzględnie kwalifikują się do wymiany. 

Rozrząd Częstotliwość wymiany rozrządu w danym modelu silnika określana jest przez producenta pojazdu. Zdarza się jednak, że należy go wymienić jeszcze przez zalecanym czasem lub przebiegiem. Powodem może być na przykład zaolejenie paska rozrządu, a zaniedbanie tego faktu może spowodować jego pękniecie. 

Badania techniczne pojazdu Przed tak zwanym corocznym przeglądem auta warto sprawdzić pewne elementy na własną rękę. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek szczególnie należy rzucić okiem na stan techniczny ogumienia i zmierzyć ciśnienie powietrza w oponach. Powinno się także sprawdzić działanie układu hamulcowego, kierowniczego oraz sprawność i ustawienie świateł zewnętrznych. Podwozie i zawieszenie, a także stan przewodów elektrycznych to kolejne zalecane podpunkty samokontroli. 

Serwis samochodowy – tutaj warto rozmawiać 

Porady pracowników dobrego warsztatu często są dla nas niezmiernie cennymi wskazówkami ułatwiającymi nam współpracę ze swoim pojazdem. Warto zatem odbyć od czasu do czasu sympatyczną rozmowę z panem mechanikiem. W Rzeszowie bardzo chętnie i rzetelnie pomocą służą pracownicy GARAGE 66 – serwisu samochodowego znajdującego się przy Alei Generała Władysława Sikorskiego 435, tel. 730-778-778.