To, w jaki sposób się odżywiamy powinno być odpowiednio dopasowane do tego, jaki tryb życia prowadzimy i w jakim stopniu podejmujemy aktywność fizyczną. Dlatego też dieta osoby prowadzącej siedzący tryb życia powinna być zupełnie inna od diety osoby, która regularnie trenuje i ćwiczy. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu organizmu można rozwijać mięśnie i we właściwy sposób kształtować swoją sylwetkę. Jak powinna wobec tego wyglądać dieta dla aktywnych fizycznie, co jeść, aby poprawiać swoje wyniki i cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Produkty, które dodają energii

Osoby będące aktywne fizycznie bardzo potrzebują solidnych zastrzyków energii do tego, aby móc poprawiać swoje wyniki na treningach. Dlatego też warto, aby w ich diecie znajdowały się węglowodany złożone, które powoli uwalniają energię do organizmu napędzając go do działania. Węglowodany złożone, które są zdrowe dla naszego organizmu to na przykład różnego rodzaju kasze, pełnoziarniste makarony czy też brązowy ryż. Jednocześnie, dobrze, aby potrawy komponowane wraz z węglowodanami złożonymi były lekkostrawne i szybko się trawiły.

Tym samym to, czego na pewno nie powinna zawierać dieta dla aktywnych fizycznie to potrawy zawierające duże ilości tłuszczy nasyconych. Są one nie tylko kaloryczne, ale też przyczyniają się do obniżenia wydolności naszego organizmu. Powodują wiele chorób takich jak chociażby problemy z krążeniem i zwężanie się światła naczyń krwionośnych. Jeśli więc chcemy dodać do naszego jadłospisu mięso- wybierajmy to chudsze, które będzie dla nas cennym źródłem białka, ale też będzie się szybko trawić napędzając nasz metabolizm. Doskonałymi dodatkami będą warzywa właściwie w każdej postaci, które można spożywać praktycznie bez ograniczeń.

Białko jest budulcem mięśni

Osoby, które chcą trenować swoje mięśnie i je rozbudowywać powinny pamiętać o tym, że odpowiednia może się dla nich okazać dieta dla sportowców zawierająca produkty wysokobiałkowe. Są one również lekkostrawne, a z ich wykorzystaniem można przygotować szereg interesujących potraw. Wybierając nabiał warto jednak unikać jogurtów i deserów mlecznych, które są bardzo mocno słodzone.

Nieocenione wsparcie dietetyka

Co w przypadku kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na układanie jadłospisów? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dietetyka, gdyż ten od razu opracuje dla nas indywidualny sposób żywienia, który będzie też dopasowany do rodzaju sportu, jaki uprawiamy. Odrobinę inaczej powinna wyglądać odpowiednia dieta dla kulturysty, który stawia na przyrost masy mięśniowej, a inaczej biegacza, który przygotowuje się do maratonu i trenuje wytrzymałościowo.

Dietetyk weźmie też pod uwagę wszelkie nasze nietolerancje pokarmowe, a także nasz bieżący stan zdrowia. Sprawdzonych konsultacji dietetycznych warto szukać na stronie gabinetów dietetycznych projektzdrowie.info. Gabinety te są rozsiane po wielu polskich miastach tak, aby każdy mógł umówić się na konsultację w gabinecie zlokalizowanym najbliżej jego miejsca zamieszkania.