Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, dlatego wyruszając w jakąkolwiek podróż, warto mieć pewność, że wszystkie układy i podzespoły w samochodzie są w pełni sprawne. Szczególnie istotne są tu hamulce, od których działania zależy często zdrowie i życie podróżujących. Tylko co zrobić, by zawsze były one niezawodne? Sprawdź, jak dbać o hamulce i cieszyć się bezpieczną oraz komfortową jazdą!

Jak dbać o hamulce? Styl jazdy ma największe znaczenie!

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o hamulce, powinieneś przede wszystkim jeździć prawidłowo. Kluczowe są tutaj dwie kwestie:

  • hamowanie silnikiem – dzięki temu nie tylko zadbasz o stan tarcz i klocków, ale również zyskasz możliwość zmniejszenia zużycia paliwa (ma to szczególne znaczenie na długich trasach);
  • unikanie gwałtowanego zatrzymywania pojazdu – prowadzi to do szybkiego zużycia klocków hamulcowych, dlatego warto ograniczyć gwałtowne hamowanie do absolutnego minimum i sytuacji, w których jest to niezbędne.

Są to oczywiście podstawy, o których jednak zapomina wielu kierowców. Stosując się do powyższych zasad, unikniesz szybkiego zużycia klocków i tarcz, a także zyskasz pewność, że układ hamulcowy w Twoim samochodzie będzie niezawodny przez wiele lat.

Kontroluj stan tarcz i klocków hamulcowych

Jak dbać o hamulce? Kluczową kwestią jest nie tylko styl jazdy, ale również kontrola tarcz i klocków. Są one narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych – zwłaszcza soli drogowej, która jest rozsypywana podczas zimy. Wnikając w pory tarcz, sprawia, że zaczynają one puchnąć, w efekcie czego intensywniej stykają się z klockami. Efekt? Szybsze zużycie obu podzespołów.

Warto więc sprawdzać stan układu hamulcowego, udając się do autoryzowanego serwisu – np. w salonie samochodowym w Warszawie, gdzie zakupiony został pojazd. Co więcej, natychmiastowa reakcja wymagana jest wtedy, gdy podczas hamowania słyszysz różnego rodzaju piski i zgrzyty. Może to oznaczać, że z tarczami lub klockami hamulcowymi dzieje się coś niedobrego – nie zwlekaj i jak najszybciej odwiedź mechanika!

Nie zapomnij o wymianie płynu hamulcowego!

Ostatnią kwestią związaną z tym, jak dbać o hamulce, jest wymiana płynu hamulcowego. Zapomina o tym wielu kierowców, co może być tragiczne w skutkach. Okazuje się bowiem, że płyn hamulcowy pełni bardzo istotną funkcję – jego zadaniem jest przenoszenie siły (ciśnienia) z pedału hamulca na klocki hamulcowe. W momencie, gdy pojawi się w nim woda, istnieje ryzyko, że pedał hamulca będzie wpadał w podłogę, co uniemożliwi efektywne zatrzymywanie pojazdu.

Warto więc dbać nie tylko o stan tarcz i klocków, ale również płynu hamulcowego. Najlepiej wszystkie te elementy poddawać regularnej kontroli – np. w autoryzowanym serwisie salonu Toyoty, który zatrudnia doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się naprawą i konserwacją. Pozwoli Ci to z jednej strony cieszyć się komfortową jazdą, a z drugiej uniknąć wszelkich niebezpiecznych sytuacji na drodze, które mogłyby skończyć się tragicznie.