Samochód to dobro, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś normalną egzystencję i oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że większość samochodów w Polsce jest w złym, a przynajmniej średnim stanie technicznym. Badania techniczne przeprowadzone przez jeden z warsztatów, a w zasadzie cała akcja dała wyniki bardzo niepokojące. Okazuje się bowiem, że aż blisko czterdzieści procent pojazdów poruszających się po polskich drogach ma przynajmniej jedną usterkę, której nie da się usunąć bez wizyty w warsztacie mechanicznym. Jeżeli jesteśmy już przy takich usterkach, zauważmy też, że niekiedy ich naprawa jest zupełnie nieopłacalna, ponieważ przewyższa samą wartość auta. Wówczas warto zastanowić się nad utylizacją pojazdu. Czy wolno zrobić to osobiście?

Wysokie kary

Każdy, kto chce pozbyć się swojego auta, które jest niesprawne, nie powinien podejmować żadnych działań polegających na jego zniszczeniu na własną rękę. Przede wszystkim pamiętać tutaj trzeba, że wówczas takiego pojazdu nie da się wyrejestrować. Jest to o tyle ważne, że każdy pojazd, który jest zarejestrowany, musi posiadać też ubezpieczenie samochodowe. Nawet wtedy, kiedy jest już w stanie spoczynku i nie porusza się po drogach. Jego właściciela nie zwalnia to jednak od opłaty za ubezpieczenie, o czym niestety wielu nie pamięta.

To jednak nie wszystko, bo nie wolno zapomnieć o karach, które grożą za samodzielną utylizację. Te sięgnąć mogą nawet trzystu tysięcy złotych. Wszystko przez to, że pojazd taki i jego wszystkie płyny mocno zagrażają środowisku.

Co zrobić z niepotrzebnym pojazdem?

Pozostaje w związku z tym zadać sobie pytanie, co zrobić z takim pojazdem, z którego już nie korzystamy. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest tutaj odprzedanie go do skupu aut. Obecnie działające na polskim rynku skupy odkupują od klientów różne auta, a wśród nich również i te, które są dalekie od ideału. Przykładem takiego skupu jest podmiot, którego ofertę znajdziecie na krakow-skup-aut.pl. Mieszkańcy Małopolski jego ofercie powinni przyjrzeć się bliżej. Jest to bowiem bardzo dobry skup samochodów w Wieliczce, Krakowie, Bochni, Brzesku, Myślenicach i okolicach.